Dron, który chciałbym wam zaprezentować śmiało można uznać za alternatywę popularnego "DJI MAVIC", zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i funkcjonalność. Ten dron bez żadnych modyfikacji ma ponad 1,2 km zasięgu a obraz który nadaje poprzez WIFI 5G ma zasięg aż do 800 metrów a automatyzacja drona po prostu uniemożliwia jego zniszczenie. Zobaczcie jego prezentację a także co w nim zmodyfikowałem!
Mój poprzedni dron czyli Syma X8C przeszedł dawno do historii, a przesiadka na dron XIL 193 PRO 2 znany również pod nazwą "SG906 Pro 2" to jak przesiadka z fiata 126P do alfa romeo 😃
PRAWO W 2021 ROKU A LOTY DRONAMI !!!
Tradycyjnie jak każdy inny bardziej "kontrowersyjny" temat zacznijmy od poruszenia tematu obowiązującego prawa. W 2021 roku to prawo zostało zmienione, nie każdy może latać dronami gdzie i jak mu się podoba.
Dron powinien posiadać specjalną tabliczkę rejestracyjną, a my musimy ukończyć kurs.
Dokładne szczegóły opisałem w temacie:
Nowe prawo odnośnie dronów w roku 2021 - bez "prawa jazdy" oraz rejestracji nie polatasz !
ZAUTOMATYZOWANY DRON, NIE TRZEBA NIM NAWET STEROWAĆ BY MÓC LATAĆ!
Ten dron posiada mnóstwo zautomatyzowanych opcji, między innymi automatyczny start i automatyczne lądowanie, automatyczny lot do określonego punktu na mapie lub po zaznaczonych punktach. Posiada opcję automatycznego powrotu do miejsca startu w momencie zerwania sygnału lub rozładowania!
Odpowiednie zaprogramowanie umożliwia automatyczny lot drona do określonego celu na mapie google (dron ten posiada nawigację GPS) a także może wykonać lot po kilku punktach zaznaczonych na mapie. Potrafi także podążać za nami, możemy wsiąść do samochodu a dron poleci za sygnałem pilota, dron też może nas okrążać. Wszystkie te opcje mamy dostępne w aplikacji na drona:
HFUN Pro
lub
GPS Drone
SYSTEM ZABEZPIECZEŃ UNIEMOŻLIWIA WYKONYWANIE NIEBEZPIECZNYCH MANEWRÓW
Ma szereg różnych zabezpieczeń, to znaczy automatyczny powrót do miejsca startu (ustalony według GPS z pomyłką wynoszącą do paru metrów), automatyczny powrót do domu w przypadku bliskiego rozładowania akumulatora a także przy zerwaniu łączności z pilotem.
Co więcej, dron ten przy prawie rozładowanym akumulatorze możemy jeszcze zmusić do startu lecz zabezpieczenia nie pozwalają na dalszy lot niż do 10 metrów wysokości oraz odległości.
Drona tego nie musimy wcale modyfikować gdyż posiada już anteny, antenami są obydwie nóżki drona a zasięg sygnału z kontrolera sięga powyżej 1 km, jest to w zupełności wystarczające do odbywania niesamowitych lotów i kręcenia super filmów, i to daleko po za zasięgiem wzroku i słuchu.
Co jeszcze? System GPS pomaga utrzymać dron dosłownie jak wryty, na filmie, który nagrałem widać to dokładnie że dron potrafi wisieć dosłownie nieruchomo w miejscu, a wszelkie jego zdmuchnięcia lub próby zmiany pozycji powodują że dron automatycznie poprawia swoją pozycję.
DWIE KAMERY DRONA W TYM JEDNA W JAKOŚCI 4K UHD NA GIMBALU
Wbudowane są również 2 kamery, kamera główna 4K oraz druga HD (choć do jakości hd jej daleko) od dołu drona pomagająca w orientacji przestrzennej czyli w jakim miejscu (nad czym) się znajdujemy. Przełączanie kamer odbywa się z pilota.
Co więcej główna kamera umieszczona jest na gimbalu trójosiowym czyli jest to najlepszy model gimbala, niwelujący prawie do zera wszelkie wstrząsy i gwałtowne ruchy drona.
Niestety wadą jest brak płynnego ruchu kamery, każde naciśniecie przycisku do podwyższania lub obniżania kamery, powoduje jednokrotny skok kamerki, nie zaś jej płynny ruch.
Najlepsze z tego wszystkiego jest to że mamy podgląd na żywo na naszym smartfonie, a zasięg obrazu z drona sięga prawie 800 metrów, wifi 5g tylko przy widoczności optycznej, wszelkie przeszkody, nawet liście z drzew zrywają sygnał natychmiast!
MOJA MODYFIKACJA, NA CZYM POLEGA?
Ze względu na to że cyfrowy zasięg obrazu zrywa zaraz po osiągnięciu 800 metrów, a także coraz bardziej klatkuje i się opóźnia (spada bitrate przesyłu) po przekroczeniu 500 metrów staje się to niebezpieczne ze względu na to że nie widzimy gdzie lecimy i możemy nie zareagować w porę jeśli lecimy zbyt nisko i zahaczymy np. o wierzchołki drzew, postanowiłem zrobić jedną ale jakże pomocną modyfikację.
Jedyną modyfikację jaką zrobiłem w tym dronie, to umieszczenie analogowej kamerki opartej na nadajniku TS832 (wyprowadziłem kable zasilania z akumulatora drona na plecki i umieściłem tam piny do podłączania kamerki "na szybko") - ten nadajnik ma moc ponad pół wata a więc zasięg obrazu sięga nawet kilku kilometrów. Nadaje ona również na paśmie 5,6 GHz lecz w pełni analogowa, dzięki czemu zasięg jest ogromny a nawet na skraju zasięgu obraz mimo że śnieży, to jednak nadal mamy jego podgląd i to całkiem na żywo, bez opóźnień i klatkowań, możemy więc zareagować natychmiast na ewentualne przeszkody.
Pamiętajcie że już przy odległości pół kilometra tracimy wszelki kontakt wzrokowy i słuchowy z dronem i sterujemy że tak powiem na ślepo, jedyna pomoc to podgląd FPV czyli smartfon lub kamerka analogowa wraz z mikrofonem i dźwiękiem pracy silników.
APLIKACJA NA SMARTFONA JAK KOKPIT W SAMOLOCIE
Aplikacja na smartfona zawiera dosłownie wszystko co potrzebujemy, między innymi wyświetla aktualne współrzędne drona, także w razie jakichkolwiek problemów, awarii czy awaryjnego lądowania jesteśmy w stanie stwierdzić co do paru metrów gdzie znajduje się aktualnie nasz dron (bądź jego ostatnia lokalizacja tuż przed awarią/wypadkiem i zerwaniem łączności z pilotem) co więcej na smartfonie mamy aktualne informacje o wysokości i odległości w metrach, mamy też informację o stanie naładowania akumulatora w dronie (dokładne wartości voltów wiemy więc na co możemy sobie pozwolić i kiedy zacząć wracać lub lądować) jest też informacja o prędkości lotu oraz prędkości wznoszenia i opadania. dosłownie wszystko co potrzebujemy tutaj się znajduje a także pełne sterowanie ręczne lub zdalnie, dronem tym możemy sterować nawet poprzez sam smartfon bez potrzeby łączenia pilota z dronem
Właśnie dlatego wybrałem ten dron ponieważ są tutaj wszelkie niezbędne informacje o locie dzięki czemu loty można wykonywać na ślepo (nie widząc i nie słysząc drona ale wiedząc teoretycznie gdzie aktualnie się znajduje) mamy również mapy google oraz punkt na mapie, czyli aktualne położenie drona.
MOC NAPRAWDĘ NIESAMOWITA
Starałem się tym dronem latać w różnych momentach i w pogodzie i niepogodzie, testowałem go zarówno zimą jak i latem, z moich doświadczeń wynika że dron ten może spokojnie odbywać lot nawet w trakcie podmuchów wiatrów do 4 metrów na sekundę a jest to już dość spory wiatr, mimo to drona tego nie pokona wiatr i potrafi on wrócić do miejsca lądowania nawet pod wiatr, oczywiście zużycie prądu jest wówczas o wiele większe, trzeba o tym pamiętać. Podczas upałów należy pamiętać również aby nie przeciążać drona gdyż akumulator się mocno nagrzewa.
ZALETY ORAZ WADY?
ZALETY:
- pełna automatyzacja lotu, nie trzeba nawet sterować drążkami lecz zaprogramować dron co ma robić według nawigacji GPS
- mocny akumulator 3400 mAh, pozwala w praktyce na około 20 minut lotu!
- super jakość zdjęć - jak z dobrej klasy smartfona
- aplikacja na smartfona wygląda jak zaawansowany kokpit pilota, zawiera wszystkie najważniejsze informacje o locie i dronie i w razie wypadku wiemy bardzo dużo
- dronem możemy także sterować wyłącznie poprzez smartfon
- nagrywany obraz zapisuje się zarówno na karcie SD na pokładzie drona (najlepsza jakość) jak i w pamięci smartfona (gorsza jakość lecz mamy zabezpieczone nagrania w razie utraty drona)
- dodatkowa kamera skierowana w dół pomagająca w trójwymiarowej orientacji przestrzennej w terenie (nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić nad jakim miejscem jesteśmy)
- główna kamera ma spory ruch góra-dół, możemy również obserwować całkowicie pionowo w dół
- dron jest składany, zajmuje bardzo mało miejsca
- śmigła dronu są bardzo elastyczne, ciężko jest je połamać lecz łatwo wyszczerbić/wygiąć nawet od grubszej trawy
- odporny na wiatr w praktyce loty są możliwe nawet przy podmuchach do 4m/s
- silniki bezszczotkowe, co sprawia że dron jest dość cichy i wydajny prądowo, mały opór
- pilot sterowania zawiera wszystkie główne informacje, wysokość, odległość oraz jakość sygnału i stan naładowania drona/pilota jest również podświetlany
- dronem możemy sterować wyłącznie smartfonem (łączność WIFI 5G)
WADY:
- ruch kamery góra-dół jest skokowy a nie płynny
- gimbal mimo że trójosiowy nie całkiem radzi sobie z eliminacją wszelkich ruchów
- przy zasięgu ponad 500 metrów, obraz FPV zaczyna klatkować i rwać (spada bitrate)
- wymagany jest dobry smartfon z 3 giga RAM oraz minimum procesorem Snapdragon 630 w przeciwnym wypadku powstają ogromne opóźnienia w odbieraniu obrazu z kamerki (obraz ma wysoką rozdzielczość UHD)
- dość długie oczekiwanie na sygnał GPS w przypadku lekkich przeszkód (drzewa, pobliskie góry) dość solidnie uniemożliwiają złapanie sygnału, minimum wymaga 8 satelit do złapania pozycji i uruchomienia trybu "MODE2" czyli trybu automatyzacji lotu
- bardzo niski profil, dron może startować jedynie z płaskiego terenu asfalt, droga polna lecz równa, jakieś murki lub wielkie płaskie głazy, lub specjalnych mat, gdyż zahaczy nawet o najmniejsze wystające listki z ziemi czy kamyczki
WYBRAŁEM IDEAŁ?
Tak jak nad każdym zakupem również i nad tym długo się zastanawiałem, ale uważam że wybrałem najlepiej jak tylko mogłem, i latanie tym dronem to czysta przyjemność i prawie zerowy stres gdyż automatyka drona robi wszystko by go nie móc zniszczyć. Nawet samo lądowanie to gładkie podchodzenie na ziemię, nawet przy całkowitym opuszczeniu joysticka dron po prostu łagodnie opada a nie leci jak kamień. Myślę że w kwocie 700 zł jest to strzał w 10'tkę !!!
Przy odległości prawie 900 metrów nie ma śladu po dronie, zero widoczności optycznej i słuchowej a mimo to dron może lecieć jeszcze dalej, bo na odległość ponad 1200 i wysokość 120 metrów !!
Odległość 884 metry, wysokość 41 metrów:
Drona po prostu nie widać i nie słychać:
FOTKI DRONA
OPIS APLIKACJI NA SMARTFONA ORAZ PILOTA
MODYFIKACJA POLEGAJĄCA NA DODANIU KAMERY ANALOGOWEJ FPV O ZASIĘGU PARU KILOMETRÓW
Zmodyfikowany (bez obudowy aby był lżejszy+kamerka kolorowa PAL) nadajnik o mocy 600mW TS832 oraz odbiornik RC832 + telewizorek analogowy do podglądu
INNE FILMY NAGRANE TYM DRONEM
Prześlij komentarz